0.236 547 15 20
Gördes  20 Bin Dekar Ceviz Arazisiyle Türkiye’de Başları Çekiyor
Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol ve İlçe Başkanı Rıza Dilcan Gördes’te son yıllarda oldukça yükselişe geçen ceviz bahçelerinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol ve İlçe Başkanı Rıza Dilcan Gördes’te son yıllarda oldukça yükselişe geçen ceviz bahçelerinde çeşitli incelemelerde bulundu.

İlçedeki bir yatırımcı firmaya ait devlet destekli ceviz işleme tesisi projesini ve ceviz bahçelerinin incelendiği temaslarda Gördes’in ceviz yatırımında geldiği nokta dikkat çekti. Son yıllarda yapılan gerek yatırımcıların projeleri gerekse çiftçilerin ceviz bahçeleriyle Gördes Türkiye’de ceviz üretiminin başlarını çekiyor. Bu anlamda Gördes’in toprakları ceviz üretimine en uygun olan topraklar arasında.  Ceviz üretiminden elde edilen gelirle ise çiftçileri oldukça memnun ediyor.

Konsept Tarım adı altında Gördes’te tarım alanında birçok yatırımlarının olduğunu ifade eden Konsept Tarım Genel Müdürü Tamer Yaşar; “Şu an Gördes ve çevre ilçelerde 10 bin dekara yakın ceviz bahçemiz bulunmakta. Diğer yatırımcılar ve çiftçilerle birlikte Gördes’te 20 bin dekar arazide ceviz yetiştiriliyor. Gerek bizim, gerekse diğer yatırımcı ve çiftçiler tarafından kurulan bahçeler tam verime geldiğinde Gördes’in yıllık ceviz üretim kapasitesi 8-10 bin ton aralığında olacaktır. Bu da yıllık 200 milyon liranın üzerinde bir rakamın Gördes ilçe ekonomisine katkı sağlaması demektir. Aynı zamanda yurt dışından ithal edilen cevize harcanan rakamın bir kısmının da Gördes tarafından ülke ekonomisine kazandırılması demektir’’ dedi.

Gördes’te Yetişen Cevizler Gördes’te İşlenecek.
Firmalarının Gördes’e kazandıracağı bir diğer önemli yatırımın da Ceviz İşleme Tesisi olduğunu belirten Yaşar; “Ceviz İşleme Tesisi Projemiz %40 devlet destekli bir proje. Projemizin toplam maliyeti 6,5 milyon lira. Yakın bir zamanda tesisi faaliyete geçireceğiz. Tesisimizin günlük işleme kapasitesi 140 ton yeşil kabuk soyma, 80 ton kurutma. Destekleme alan benzer projeler arasında örnek proje seçilen Ceviz İşleme tesisimiz faaliyete geçtiğinde sadece kendi ürünümüzü işlemekle kalmayıp aynı zamanda Gördesli çiftçilerimize de hizmet verecek. Gördesli çiftçilerimiz de ürünlerini tesisimizde işleyebilecek, aynı zamanda işlediği ürünü bize satabilecek. Cevizin yeşil kabuktan ayrılması, kurutulması, kırılması ve iç cevizin paketlenmesi aşamalarının tamamı tesisimizde yapılıyor olacak’’ dedi.

Devletimiz her türlü desteği veriyor.
Başkan Akyol üreten ve çalışan herkesin yanında olduklarını ifade ederek; “Firmamıza gerçekten teşekkür ediyoruz. İlçemizde önemli yatırımları var. Birçok vatandaşımız istihdam ediliyor. Sadece bu tesis değil. Ceviz bahçeleri var. Badem yatırımları var. Hayvancılık yatırımları var. İnşallah biz de üreticinin ve bu şekilde çalışan herkesin yanındayız. Zaten devletimiz de her türlü desteği veriyor. Millet olarak, devlet olarak gerçekten üretmeye ihtiyacımız var. Çalışacağız üreteceğiz millet olarak devletimizi en büyük ekonomiler arasına sokacağız. Bütün gayretimiz bu yönde. Firmamıza ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Yine Gördesli çiftçilerimize, gençlerimize boş olan uygun arazilerini ceviz, badem, zeytin gibi ağaçlarla değerlendirmelirini tavsiye ediyorum“ Dedi.

İlçe ekonomisine 200 milyon liranın üzerinde katkı sağlanacak.
Gördes son yıllarda özel sektör ve çiftçi yatırımlarıyla ceviz bahçeleri konusunda Türkiye’de başları çekiyor. Artık Gördes için cevizin merkezi diyebiliriz. Öyle ki artık ceviz sektörüyle ilgili yan sektörler oluşmaya başlıyor. Türkiye’nin ceviz üretimi hala iç talepleri karşılamıyor. Geçen yıl Türkiye’nin 40 bin tona yakın ceviz ithal ettiği belirtildi. Bu yüzden Gördesli çiftçiler hala bu alana yatırım yapabilir. Gördes’in iklimi de ceviz için çok uygun.

Gördes’te son verilere göre bu seneyle birlikte dikili 20 bin dekar ceviz arazisi bulunuyor. Devlet desteklemeleri, kazançlı bir ürün olması çiftçiyi ve yatırımcıyı bu alana yönelten önemli unsurlardan biri. Gördes’te 2006 yılında 3 bin dekar olan ceviz arazisi şu anda 20 bin dekara kadar yükseldi. Gördes’teki bahçeler tam verime geçtiğinde Gördes’in yıllık ceviz üretim kapasitesi  8-10 bin ton aralığında olacaktır. Bu da yıllık 200 milyon liranın üzerinde bir rakamın Gördes ilçe ekonomisine katkı sağlaması; yan sektörler ve istihdam konusunda da birçok Gördesli vatandaşa yeni bir gelir kapısı olması bekleniyor.

Haberin Diğer Resimleri
HIZLI MENU
GÖRDES MENU
DUYURULAR Tümü
Gördes Atatürk Mahal..... Emlak ve ÇTV Vergisi..... Gördes İlçe Hıfzıssı..... Gördes Belediyesi Ta..... Toplu Konut İdaresi ..... Ücretsiz Kick Boks K..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Sözlü ve Uygulamalı ..... Taşeron Kadrosu Sözl..... Sürekli İşçi Kadrola..... Sürekli İşçi Kadrola..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Mahalli İdareler Gör..... Gördes Belediyesi Ya..... Ücretsiz DGS Deneme ..... Kitap Okuma Kampanya..... Ücretsiz Halk Oyunla..... Mahalli İdareler Gör.....
GÖRDES BEYAZ MASA DESTEK HATTI
0.236 547 15 20
CUMA MH. CUMHURİYET CD. NO:5 PK: 45750 GÖRDES / MANİSA
0.236 547 15 20 iletisim@gordes.bel.tr

GÖRDES BELEDİYESİ 2015 TÜM HAKLARI SAKLIDIR. SİTEDE KULLANILAN İÇERİKLERİN İZİNSİZ KOPYALANMASI VE KULLANILMASI YASAKTIR.
ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANA MESAJ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
MUHAMMET AKYOL
GÖRDES BELEDİYE BAŞKANI